خدمات حمایتی

 در کنار ارائه خدمات شغلی و آموزشی، تلاش شده است تا مجموعه ای از خدمات حمایتی و رفاهی نیز حسب اولویت های شناسایی شده به بانوان ارائه شودکه انجمن در این راستا  اقدام به ارائه خدمات حمایتی به شرح ذیل با همکاری” انجمن توسعه سلامت مهرپارسی” و “بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانیان” نموده است.

 

واحد حمایتی انجمن حامیان بانوان شریف، در راستای بهبود وضعیت خانواده های بانوان آسیب دیده نیازمند و بیمار نسبت به برنامه ریزی جامعی جهت حمایت و تسهیل روند درمان این قشر مطابق با اهداف زیر فعالیت می کند.

اهداف:

بررسی وضعیت بهداشت و سلامت فردی و خانواده بانوان آسیب دیده

غربال گری و پایش سلامت بانوان آسیب دیده

ضرورت چکاپ سلامت

بسیاری از بیماری‌ها قبل از بروز در بدن علایمی را به جا می‌گذارند که توسط فرد احساس نمی‌شوند، اما پزشک می‌تواند با انجام معاینه‌های لازم یا آزمایش‌های خاص، علامت خطر مربوط به آن بیماری‌ها را دریافت کند و پیش از بروز بیماری از ابتلا یا گسترش آن جلوگیری کند. بسیاری از بیماریهای رایج و تهدیدكننده حیات و خطرناك مانند سرطان، بیماریهای قلبی و عروقی به آسانی قابل پیشگیری و درمان هستند به شرط آن كه زود و در مراحل اولیه تشخیص داده شوند.

لذا به منظور ارزيابي دقيق وضعيت سلامت افراد تحت پوشش و با هدف فرهنگ سازی در زمینه پیشگیری از بیمارها ، واحد خدمات حمایتی اقدام به برگزاری طرح چکاپ سلامت برای بانوان آسیب دیده نموده است.

روند درخواست اقدامات درمانی:

ارائه درخواست مددجویان به واحد حمایتی انجمن

بررسی درخواست مددجویان از سوی کارگروه درمانی انجمن

ارسال نتیجه درخواست مددجویان از طرف کارگروه درمانی به واحد حمایتی انجمن

هماهنگی جهت ارائه خدمات درمانی به مددجویان

برنامه های با نشاط تفریحی و آموزشی

تور های تفریحی و آموزشی نقش موثری در سلامت روح و روان فرد دارد. لذا از آنجا که بانوان آسیب دیده همواره با حجم زیادی از مشکلات معیشتی رو برو هستند، از نظر روحی و فکری در شرایط مطلوبی قرار نداشته و در اغلب موارد با توجه به اولویت نیازهای معیشتی، برنامه‌ای برای اوقات فراغت خود و فرزندانشان ندارند. به همین دلیل واحد خدمات حمایتی انجمن حامیان بانوان شریف برگزاری اردوها و تورهای آموزشی تفریحی و اجرای برنامه‌های فرهنگی، اجتماعی ویژه بانوان خود سرپرست را زمینه‌ساز ارتقای روحیه و نشاط در این قشر از جامعه می داند. لذا به منظور پاسخگویی به این نیاز مخاطبان خود و تحقق اهداف فرهنگي و تربيتي به ويژه تقويت بينش اعتقادي، اخلاقي، علمي و… خانواده هاي زيرپوشش ، هر ساله اقدام به برگزاریتورهای متنوعی در غالب تفریحی وآموزشی براي ساماندهي و غني سازي اوقات فراغت ایشان نموده است .

ورزش

درخصوص اوقات فراغت باید برنامه های متنوعی باتوجه به شرایط خانواده های بانوان آسیب دیده ازنظر وقت، میزان سواد، موقعیت شغلی، وضع اقتصادی و نوع تربیت و نظایر آن درنظر گرفته شود، چراكه این اقشار دارای نگرش ها و شرایط زندگی متفاوتی هستند و نمی توان الگوی یكسانی با سایر اقشار برای ایشان درنظر گرفت، تهیه بروشور و نشریه برای تفهیم وتبیین برنامه های ورزشی نحوه انجام حركات، شناساندن ورزش های گوناگون به خانواده ها، از طریق توزیع عادلانه امكانات ورزشی مابین افراد جامعه امری ضروری است و مهم تر از همه، فرهنگ ورزش باید در خانواده ها به ویژه خانواده بانوان آسیب دیده رسوخ پیدا کند.

با توجه به تاثیر مثبت ورزش در سلامت جسم و روح بانوان و به منظور تلاش جهت از بین بردن انرژی های منفی در زندگی بانوان آسیب دیده، انجمن بانوان شریف اقدام به فعالیت هایی جهت پر رنگ نمودن ورزش و اوقات فراغت در زندگی این قشر نموده است.

صدور معرفی نامه برای مددجو جهت بهره مندی از سالن های ورزشی و استخر ها

با توجه به ضرورت ورود برنامه های تفریحی در زندگی بانوان آسیب دیده و درجهت رفاه حال بانوان مذکور و فرزندان ایشان، انجمن حامیان بانوان شریف هر ساله اقدام به صدور معرفی نامه برای مددجو جهت بهره مندی از سالن های ورزشی و استخر ها  با نظارت واحدخدمات حمایتی می شود.